Sojusz Lewicy Demokratycznej

Ostatnie wydarzenia

Stanowisko Sojuszu Lewicy Demokratycznej w sprawie reformy szkolnictwa wyższego

dodano 2017-09-19 13:50 w kategorii: Ludzie

Już za niecałe dwa tygodnie rozpocznie się nowy rok akademicki. Powracających na studia oraz do pracy na uczelniach studentów i pracowników czekają jednak nie tylko nowe intelektualne wyzwania, ale także szereg nadchodzących zagrożeń wynikających ze zmian proponowanych przez wicepremiera, ministra nauki i szkolnictwa wyższego Jarosława Gowina.

Polska nauka nieprzerwanie od 2007 roku jest przedmiotem motywowanej ideologicznie „restrukturyzacji”, której głównym paliwem jest idea neoliberalna. Uwiąd polskiej humanistyki i nauk społecznych wynikający chociażby ze szkodliwego podporzadkowania tych dziedzin logice biznesowej, fetyszyzacji rankingów, punktów oraz grantów to wyzwanie, z którym trzeba jak najszybciej się zmierzyć. Pomimo zmiany rządu z prawicy rynkowej na prawicę narodową nie nastąpiło jednak zerwanie z praktyką polityczną Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Dziś widać wyraźnie, że „reformy” Platformy Obywatelskiej doprowadziły do pogłębienia kryzysu polskiej nauki. Mimo to propozycje ustawowe rządu Prawa i Sprawiedliwości idą w kierunku kontynuacji działań rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz. Lansowane przez ministra Gowina utworzenie tzw. rad uczelni składających się w większości z osób spoza wspólnoty akademickiej to poważny zamach na niezależność ośrodków naukowo-dydaktycznych to cofanie polskiej nauki w rozwoju, to outsourcingowanie zarządzania uniwersytetami oraz dalsze komercjalizowanie nauki.

Ponadto zapowiedzi Ministra Gowina dotyczące faworyzowania uczelni flagowych wpisują się w szkodliwą koncepcję „rozwoju” polaryzacyjno-dyfuzyjnego, która była wychwalana przez Platformę Obywatelską, a deklaratywnie krytykowana przez Prawo i Sprawiedliwość w ich programie politycznym z 2014 roku. Dziwi dlaczego posłowie, radni, burmistrzowie oraz prezydenci miast z poręki Prawa i Sprawiedliwości, którzy powinni być adwokatami swoich małych Ojczyzn, nie protestują przed dalszą marginalizacją regionalnych ośrodków uniwersyteckich. Jak wynika z ostatniego raportu Polskiej Akademii Nauk dalszy podział na „Polskę A” i „Polskę B” oraz jego utrwalanie zakończy się w niedalekiej przyszłości zapaścią 122 miast.

Dodatkowo w projekcie wspierania uczelni flagowych brakuje konkretnych pozycji w budżecie państwa, podobnie jak miało to miejsce w „reformie” szkolnej minister Zalewskiej. Brak wspomnianych środków na rzecz uczelni flagowych może skutkować tym, że biedniejsza część Polski będzie dotować bogatsze ośrodki z Warszawy, Krakowa, Katowic, Poznania i Wrocławia. Ucierpią na tym regionalne uczelnie oraz mieszkańcy mniejszych miast, którzy stracą szansę studiowania w miejscu zamieszkania.

Sojusz Lewicy Demokratycznej krytycznie odnosi się do reformy proponowanej przez rząd Beaty Szydło. Konieczne jest porzucenie neoliberalnych dogmatów w nauce dotyczących „punktów w systemie” oraz finansowania badań poprzez granty przyznawanych w uznaniowych i nietransparentnych konkursach. Wobec skrajnego niedofinansowania nauki w Polsce na tle innych państw UE, niezbędne jest także zwiększenia nakładów na badania, rozwój zgodnie z unijnymi standardami zakładającymi  przeznaczanie na ten cel co najmniej 3% PKB. Dodatkowo w kontekście wydawania 2% na pakt militarny Sojusz Lewicy Demokratycznej postuluje równe wydatki na pakt cywilizacyjny, którego nauka i szkolnictwo wyższe są fundamentem.

Polskie uczelnie potrzebują reformy, jednak zmiana ta powinna zmierzać w zupełnie innym kierunku niż ten narzucany przez prorynkową i narodową prawicę. Alternatywny, kompleksowy projekt reform przedstawiły Rada Szkolnictwa Wyższego i Nauki Związku Nauczycielstwa Polskiego oraz Komitet Kryzysowy Humanistyki Polskiej. Sojusz Lewicy Demokratycznej w pełni popiera postulaty RSzWiN ZNP oraz KKHP, jako organizacji, które od lat działają na rzecz odejścia od szkodliwych, wolnorynkowych praktyk trzech kolejnych rządów w dziedzinie nauki i szkolnictwa wyższego.

 

/-/ Krystyna Łybacka                                                                   /-/ Włodzimierz Czarzasty

Poseł do Parlamentu Europejskiego                                                Przewodniczący

Minister Edukacji Narodowej i Sportu                                            Sojuszu Lewicy Demokratycznej

w latach 2001-2004

 

 

Warszawa, 19 września 2017r.Komentarze

Wydarzenia

 • Senyszyn: Podziemie aborcyjne nie chce liberalizacji prawa do przerywania ciąży

  16 minut temu

  - Kobiety manifestowały spontanicznie, ponieważ dostrzegły, iż ich prawa są ograniczane. W debacie widać hipokryzję tzw. działaczy pro-life. Walka w Sejmie toczy się o zakazanie kilkuset legalnych aborcji rocznie, a w Polsce i poza granicami kraju Polki dokonują około 150 000 aborcji rocznie – przypczytaj więcej»

 • Kulasek: W Polsce nie ma opozycji parlamentarnej

  wczoraj o 16:16

  - Od zawsze wspieram Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy, uważam że jest to jedna z nielicznych inicjatyw, która bardziej łączy Polaków niż dzieli, chociaż obecnie rządzący próbują ją obrzydzić – powiedział Marcin Kulasek. - Jako SLD byliśmy członkami komitetu „Ratujmy Kobiety” i zbieraliśmy wraz zczytaj więcej»

 • Czarzasty: PO konsekwentnie popełnia błędy

  wczoraj o 12:39

  - Żadnej krwi żeśmy nie poczuli. Natomiast patrzę z zadziwieniem na to, co robi z tym błędem w Sejmie Platforma i Nowoczesna, ponieważ brną w jakąś niesłychaną sytuację – skomentował zamieszanie wokół głosowania przez Sejm nad obywatelskim projektem „Ratujmy Kobiety 2017” Włodzimierz Czarzasty.czytaj więcej»

 • SLD DO RAZEM: DOGADAJMY SIĘ

  wczoraj o 12:10

  - Jesteśmy jedyną partią, która w zeszłym roku wzięła udział w aż trzech wielkich zbiórkach podpisów pod obywatelskimi projektami: pod referendum dot. reformy edukacji, pod projektem Ratujmy Kobiety oraz pod projektem Federacji Stowarzyszeń Służb Mundurowych dotyczącym cofnięcia zmian w ustawie o zaczytaj więcej»

 • Apel o nawiązanie dialogu beż żadnych wstępnych warunków

  2 dni temu, 2018-01-13

  13 stycznia w Warszawie, w siedzibie OPZZ w rocznicę Kongresu Lewicy odbyło się spotkanie Rady Dialogu i Porozumienia Lewicy i Forum Postępu. Zebrani przedstawiciele organizacji lewicowych, tj. SLD, OPZZ, Unia Pracy, Polska Partia Socjalistyczna, Ruch Odrodzenia Gospodarczego, Związek Zawodowy Rolczytaj więcej»

Strony
wojewódzkie
SLD

Wybierz na mapie województwo, aby przejść dalej.